Akcja krwiodawstwa - "15 minut chwały"

krwiodawstwo
W piątek 16 marca, po raz drugi w bieżącym roku szkolnym,
zostanie przeprowadzona akcja krwiodawstwa. Zachęcamy wszystkie pełnoletnie osoby do podzielenia się najcenniejszym lekarstwem z potrzebującymi. Zainteresowane osoby, niezapisane jeszcze na listę, prosimy o kontakt z p. Szczepanem Marusińskim. Punkt poboru krwi będzie czynny w sali lekcyjnej nr 3 w godzinach: 8:30 - 12:00.

KANDYDAT NA DAWCĘ KRWI LUB DAWCA KRWI POWINIEN:
  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
  • być wyspanym
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
  • ograniczyć palenie papierosów
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!
W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Szkolni koordynatorzy akcji:
Szczepan Marusiński,