Ewaluacja

grafiki-ewaluacja7
W dniach od  17 listopada  do 1 grudnia 2017 roku przeprowadzona została w V Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. Witolda Pileckiego zewnętrzna ewaluacja problemowa,
obejmująca dwa wymagania:

1. Procesy edukacyjne są  zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.
2. Zarządzanie szkołą lub placówka służy jej rozwojowi.

Badanie przeprowadzone zostało przez zespół wizytatorów panią Danutę Zakrzewską i panią Beatę Szarlej. Raport sporządzany został na podstawie zebranych i przeanalizowanych w procesie ewaluacji zewnętrznej informacji na temat wartości działań podejmowanych przez szkołę w zakresie wyżej wymienionych wymagań.  Wstępne wyniki i wnioski  ewaluacji   dogłębnie i rzeczowo   przedstawione zostały  Radzie Pedagogicznej w dniu 12 grudnia 2017 roku.  W związku z zakończeniem zewnętrznej ewaluacji i przysłanego raportu w dniu 19 grudnia 2017 roku przez Kuratorium Oświaty w Łodzi, Dyrekcja V Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 22 stycznia 2018 roku  zapozna  nauczycieli ze szczegółowymi  wynikami  i wnioskami z ewaluacji zewnętrznej, uwzględniającymi  zalecenia do dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły.

Do najważniejszych wniosków wpływających na  doskonalenie  pracy edukacyjnej szkoły zawartych w raporcie z ewaluacji problemowej należą: większe motywowanie i wpieranie uczniów w procesie edukacyjnym, wpływanie uczniów na sposób organizowania i przebiegu procesu uczenia się oraz ich większe partycypowanie, stosowanie przez nauczycieli większej różnorodności metod pracy uwarunkowanych zróżnicowanymi preferencjami i potrzebami edukacyjnymi uczniów, dalsze motywowanie młodzieży do aktywnego uczenia się i wpierania ich w  trudnych sytuacjach, przykładanie większego nacisku na kształtowanie u uczniów umiejętności uczenia się, dalsze podejmowanie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom oraz dalsze  pozyskiwanie do współpracy przedstawicieli instytucji zewnętrznych. Wszystkie wyżej wymienione wnioski  uwzględnione zostaną do realizacji w planie nadzoru pedagogicznego w II półroczu roku szkolnego 2017/2018.

Wyniki zaprezentowanego raportu są podstawą oceny jakości pracy szkoły, potencjału działalności  zespołowej nauczycieli, aktywności uczniów,  współpracy z lokalnym środowiskiem.  Główną wartością raportu z punktu widzenia identyfikacji potrzeb szkoły  jest to, że zawiera on opinie szerokiego grona osób: nauczycieli, rodziców, dyrekcji, uczniów, pracowników niepedagogicznych, przedstawicieli organu prowadzącego, na temat wielu aspektów pracy V Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego. Wyniki raportu  stanowią  impuls do rozwijania  dalszych, twórczych działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, służących podniesieniu efektywności pracy szkoły. Opracowany raport został zamieszczony na stronie internetowej szkoły w zakładkach:  informacje dla rodziców i dokumentacja  szkolna.

Red. Jolanta Zielonka

Raport ewaluacji zewnetrznej (pdf) 9.12mb, (Pobrań: 677)