IV Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego

IMG_4324
W dniach 12-13.05.2016 r. w Łącznie (niedaleko Morąga) odbył się IV Ogólnopolski Zjazd Szkół rtm. Witolda Pileckiego pod hasłem Niezłomni, waleczni, najodważniejsi… Zjazd odbył się w V rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Łącznie imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.
Pierwszego dnia w Morągu, przybyłe delegacje zostały powitane przez głównego organizatora Pana Dariusza Gościniaka, dyrektora Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Następnie każda ze szkół zaprezentowała swoją placówkę.
Kolejny dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Wojciecha w Łącznie, w której udział wzięły Poczty Sztandarowe i przedstawiciele szkół noszących imię rotmistrza, jak również przybyli goście. Po Eucharystii, główne uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej w Łącznie. Rozpoczęły się od  Apelu pamięci poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych. Następnie dyrektor placówki powitał przybyłych gości. Do zebranych przemówili: Pani Zofia Pilecka – Optułowicz oraz Pan Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W dalszej części młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych. Na koniec nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy międzyszkolnej.

Uzupełnieniem uroczystości było spotkanie w Morąskim Domu Kultury z Tadeuszem Płużańskim, autorem książki Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy oraz koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

W zjeździe wzięło udział 28 szkół noszących imię niezłomnego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego. Zjazd odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej. Naszą szkołę reprezentował Pan Bogusław Łukaszewski, Pan Sebastian Wojtaś oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Adam Drząszcz, Eliza Ważna, Justyna  Dursiewicz.

Red. S.W