Lekcja otwarta z matematyki

18119725_1325931050829959_1294520824_o
We wtorek 11.04.17r. odbyła się lekcja otwarta z matematyki przeprowadzona w klasie III c przez panią Annę Maliszewską na temat: „Moje hobby …  statystycznie”.

Celem ogólnym lekcji było:
  • podsumowanie wiadomości i umiejętności uczniów z zakresu materiału nauczania w klasie trzeciej liceum ogólnokształcącego na poziomie podstawowym ze szczególnym uwzględnieniem – Statystyki,
  • indywidualizacja nauczania w toku lekcji.

Celami operacyjnymi były:

Uczeń potrafi:
  • odczytać ze wzoru, tabeli, grafu, diagramu odpowiednie wielkości statystyczne i obliczyć brakujące daneoraz umie je zinterpretować w zadaniu,
  • przedstawić dane statystyczne za pomocą wykresów, tabel, grafów, diagramóworaz odczytać te danei poprawnie wnioskować.

Celami wychowawczymi było:
  • rozbudzenie zainteresowań i wyobraźni uczniów,
  • inspirowanie kreatywności i rozwiązywanie w sposób twórczy problemów i zadań,
  • przyzwyczajanie do logicznego, ścisłego i praktycznego myślenia,
  • wpojenie nawyków argumentowania i przygotowanie do publicznych wystąpień,
  • pobudzanie aktywności i inicjatywy ucznia,
  • przyzwyczajanie do pracy w grupie i nawiązywania kontaktów interpersonalnych,
  • przygotowanie do wykorzystywania i zdobywania wiedzy z matematyki w warunkach zbliżonych do przyszłej pracy zawodowej,
  • przypomnienie terminologii związanej z zasadami dobrego wychowania,
  • ćwiczenie umiejętności odróżniania i posługiwania się właściwym dla sytuacji rejestrem językowym,
  • zwrócenie szczególnej uwagi na indywidualne zainteresowania uczniów oraz predyspozycje,
  • wyrobienie w uczniach przekonania, że szkoła jest miejscem gdziemożna jednocześnie uczyć się i bawić.

Podczas przebiegu lekcji uczniowie przedstawiali prezentacje multimedialne, które pokazywały czym się interesują na co dzień np.: zdrowym odżywianiem, przyrodą, ekologią i turystyką oraz pokazali jakie mają hobby np.: zbierają monety i znaczki, czytają książki. Prezentację przygotowywali samodzielnie, lub w grupach, przez okres dwóch tygodni. Musieli wtedy zebrać istotne informacje i opracować je statystycznie.

Na lekcji panowała przyjazna i  wesoła atmosfera. Wszystkie przedstawione prace – projekty były bardzo ciekawe.

Obecnością na lekcji zaszczycili nas: wychowawczyni klasy pani Małgorzata Siatkowska z uczniami z klasy I c,  pani pedagog Ewa Franczak, pani Mirosława Ziębińska oraz nasz absolwent pan Michał Majka, którzy również bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach

Z racji tego, że była to ostatnia z trzyletniego cyklu kształcenia lekcja otwarta, której głównym celem była indywidualizacja procesu nauczania gdzie kierowałam swoją uwagę na potrzeby poszczególnych uczniów i dostosowywałam nauczanie do ich predyspozycji (przypominam, że w I klasie odbyła się lekcja podsumowująca na koniec roku szkolnego – „Matematyka to się liczy … w życiu”, a  w klasie II odbyła się lekcja pokazująca jak praktycznie wyznaczać liczbę PI metodą Bufona – „Dzień Liczby PI”) to wraz z kilkoma uczennicami na zakończenie spotkania przygotowałyśmy słodki poczęstunek z kawą i herbatą.

To ostatnie spotkanie przyniosło wiele wzruszeń i wspomnień oraz wniosków i dobrych rad na dalsze życie.

Chciałabym bardzo podziękować całej klasie III c za trzy lata naszej pracy. Jesteście super!!! Trzymam kciuki za wyniki maturalne!!!

Anna Maliszewska