Lekcja wolontariatu.

20170428_103726
W naszej szkole tematy - ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania – są zawarte w Programie Wychowawczym Klas oraz w Programie Profilaktycznym i realizowane jako główne tematy na lekcjach z młodzieżą i na spotkaniach z rodzicami (podczas pedagogizacji rodziców).Ad.8. Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania.
Na szczególne uwagę zasługuje cykl lekcji przeprowadzonych w klasach II A i III Ta przez p. Ewę Franczak – pedagoga szkolnego.

Pani pedagog prowadzi bloki tematyczne np.: Życie w rodzinie, Ruch w życiu człowieka, Bezpieczeństwo w życiu codziennym, Zdrowie psychiczne, Życie bez nałogu, Promocja zdrowia, a Wolontariat.

Cele tych bloków to:
- dostarczenie uczniom informacji nt. : rozwoju,
- ukazanie wzoru osoby wymagającej pomocy, wolontariusza,
- ukazanie wzoru osoby, która pomaga – wzoru wolontariusza,
- dostarczanie wiedzy nt. : znaczenia marzeń, fantazji,
- dostarczanie wiedzy nt. : ubóstwa, choroby,
- dostarczanie wiedzy nt. : „przemieniania świata na lepszy”, postaw altruistycznych,
- przedstawienie znaczenia antystresowego wpływu ruchu na organizm człowieka,
- zapoznanie z fizjologicznym wpływem pomocy innym o charakterze wytrzymałościowym na system nerwowy człowieka,
- przypomnienie i utrwalenie zasad prawidłowego żywienia,
- zwrócenie uwagi na potrzeby organizowania zbiórek żywności dla osób głodujących, będących w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej,
- kształtowanie umiejętności samooceny własnego sposobu odżywiania i nauka modyfikowania zgodnie z potrzebami organizmu,

W piątek 28.04. 2017r. odbyła się lekcja podsumowująca w/w tematy w klasie II A. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach….

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez uczennice tej klasy. Ciasta były wykonane z ekologicznych produktów np. ciasto marchwiowe, mufinki owsiane, woda, soki z ekologicznych produktów.

Anna Maliszewska