Najważniejsze wytyczne CKE, MEN i GIS  dotyczące egzaminu maturalnego

tps-wytyczne-cke
Od 8 czerwca do 24 czerwca br. odbędą się pisemne egzaminy maturalne.
Poniżej znajdują się  wytyczne, które swoim zakresem obejmują szczególne procedury bezpieczeństwa związane z COVID 19.
W każdym dniu  pisemnego egzaminu maturalnego  należy pamiętać o  punktualnym obowiązkowym przybyciu na egzamin  przed godziną 9:00 (przed salą egzaminacyjną)  – poranna zmiana wg harmonogramu i przed 14:00- popołudniowa zmiana wg harmonogramu zdawanego egzaminu.

Obligatoryjnie należy przy sobie dowód osobisty lub dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i długopis  tylko z czarnym wkładem. Na salę egzaminacyjną nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Najważniejsze wytyczne CKE, MEN i GIS  dotyczące organizowania  i przeprowadzenia egzaminu maturalnego dla zdających:
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Rodzice/prawny opiekun nie może wejść na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
4. Zdający nie  powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
5. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów, z własnego długopisu z  wkładem czarnym, linijki, cyrkla, kalkulatora. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
6. Szkołą nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę  z wodą.
7. Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.
8. Czekając na wejście do szkoły lub sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp ( co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
9. Na teren szkoły mogą wejść  wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania  uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości  ( koniecznie jest wówczas zachowanie  co najmniej 1,5 metrowego odstępu).
10. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane pytanie przez niego,  wychodzi do toalety, kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
11. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą, jeżeli uznają  to za właściwe- mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
12. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
13. Zdający nie mogą przebywać podczas przerw między poszczególnymi zakresami, zmianami egzaminu przerwami ( dotyczy np.  egzamin z informatyki), ze względu  na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc.
14. Zabronione jest  tworzenie się grup zdających przed szkołą praz oraz przed  salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. 15. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej

Opracowano na podstawie wytycznych  MEN

red. J. Zielonka