VI Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Grudziądzu

45
Przez dwa dni, 11 i 12 maja  2018 r., przedstawiciele  szkół noszących imię rtm. Witolda Pileckiego mieli okazję uczestniczyć w VI Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego. Tegoroczna edycja odbyła się w Grudziądzu, a jej gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 21 im. rtm. Witolda Pileckiego.

Pierwszy zjazd szkół noszących imię niezłomnego bohatera odbył się w 2013 r. w Zabrzu. Organizatorem spotkania był Zespół Szkół nr 3. Szkoła ta jako pierwsza, w 1996 roku, przyjęła za patrona postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Obecnie liczba szkół noszących imię rotmistrza wynosi 41. W uroczystości uczestniczyły delegacje z 22. rotmistrzowskich szkół.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się 11 maja Mszą Świętą, w której uczestniczyła młodzież, ale i przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy szkół, nauczyciele. Podczas Mszy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 zaprezentowali część artystyczną, po której nastąpiło przekazanie nowego sztandaru szkoły. Po Mszy Świętej w Szkole Podstawowej nr 21 odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów oraz spotkanie z Zofią Pilecką i Andrzejem Pileckim, dziećmi rotmistrza. Kolejnym punktem programu była prezentacja musztry w wykonaniu klas mundurowych.

Drugi dzień zjazdu uczestnicy rozpoczęli od zwiedzania 1109. Jednostki Wojskowej oraz zakładów uzbrojenia. Następnie udali się pod pomnik rtm. Witolda Pileckiego gdzie w imieniu przybyłych delegacji Andrzej Pilecki oraz  Adam Przybylak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21, złożyli kwiaty. Pomnik mieści się przy alei 23. Stycznia  w Grudziądzu. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie starego miasta oraz grudziądzkiej Cytadeli.

Celem cyklicznych zjazdów jest poszerzenie wiedzy o Witoldzie Pileckim  i jego czynach, integracja środowisk Pilecczyków oraz wymiana pomysłów i doświadczeń związanych z realizacją treści wychowawczych wypływających z wartości, jakimi kierował się w swoim życiu Witold Pilecki. Następne spotkanie społeczności szkół noszących zaszczytne imię Rotmistrza odbędzie się w Ostrowi Mazowieckiej w Zespole Szkół nr 1.

Sebastian Wojtaś