VIII Ogólnopolski Tydzień Kariery OTK 2016 "Bądź autorem swojej kariery"

szok
Z inicjatywy Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej organizowany jest coroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery, teraz już  VIII OTK 2016 w dniach 17 – 21.10.2016 r.
Na terenie naszej szkoły koordynatorem spotkań była p. Agnieszka Sajkowska – szkolny doradca zawodowy.

OTK ma na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, wzmocnienia świadomości potrzeby wsparcia dla lepszej edukacji, pracy i kariery każdego obywatela. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.

W ramach tegorocznego, VIII OTK  2016 w naszej szkole odbyły się spotkania maturzystów wszystkich klas liceum i technikum pod hasłem: "Bądź autorem swojej kariery”.

Podczas zajęć panie – doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Piotrkowie Trybunalskim, zapoznały młodzież z aktualną sytuacją na rynku pracy, również regionalnym, oraz możliwościami poszukiwania zatrudnienia. Wskazały najlepsze i najbardziej skuteczne metody poszukiwania pracy.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie są czynniki wyboru zawodu, jak wybierać drogę edukacyjną, oraz poznali sposób planowania swojej kariery zawodowej. Maturzyści mogli poznać zasady poszukiwania pracy, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Usłyszeli również o trendach na rynku pracy.

Dzięki spotkaniom w ramach OTK uczniowie mają możliwość lepszego poznania zasad rządzących na rynku pracy, niekiedy trudnych „do ogarnięcia” przez młodych ludzi, dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Agnieszka Sajkowska
doradca zawodowy