Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Wizyta gości z Ness Ziona.

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
P1180783
11 września 2017 r. gościliśmy w naszej Szkole delegację miasta Ness Ziona. W dniu dzisiejszym miała ona okazję poznać Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Głównym celem wizyty, której przewodniczy Prezydent Miasta Joseph Shvo jest podpisanie umowy o współpracy partnerskiej z miastem Piotrkowem Trybunalskim. Podczas tej uroczystości obecna będzie również delegacja z naszej szkoły.
 
Historia naszej szkoły sięga roku 1906. Niedawno obchodziliśmy 111 rocznicę jej powstania. Od samego początku wpisana jest w losy miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Jego 800 – letnia tradycja nierozerwalnie łączy się z najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i wielokulturowością, o której mieszkańcy nie zapominają. Powodem do dumy bez wątpienia jest Trakt Wielu Kultur. Poprzez zabytki znajdujące się w jego obrębie ukazuje nam kulturę narodowości współtworzących jego niezwykły charakter. Jest trakt żydowski, rosyjski oraz luterański.
 
Najliczniejszą grupę stanowiła ludność żydowska, tworząc na terenach położonych w pobliżu królewskiego zespołu dworskiego gminę żydowską. W XVIII i XIX wieku stanowiła około 40% wszystkich mieszkańców naszego miasta. Gmina była doskonale zorganizowana, posiadała własne szkoły, szpitale, stowarzyszenia społeczne i kulturalne.
 
Okres wojny był czasem tragicznych wydarzeń dla społeczności żydowskiej mieszkającej w Piotrkowie. W październiku 1939 r. władze niemieckie na terenie miasta utworzyły pierwsze getto w okupowanej Europie. Zamknięto w nim 12 tys. osób pochodzenia żydowskiego, w 1942 r. według niemieckich źródeł w getcie przebywało 25 tys. osób, którzy niemal wszyscy zostali w 1943 r. wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.
 
Dziś o istnieniu gminy żydowskiej przypomina Synagoga, cmentarz przy ulicy Spacerowej, pamiątkowe tablice na terenie dawnego getta oraz organizowany cyklicznie Szabaton. Dla odwiedzających Piotrków podczas tego wydarzenia Żydów, jest to czas na wspólną zabawę oraz refleksję. Spotykają się tam ludzie narodowości żydowskiej mieszkający dziś w różnych częściach świata. Liczna obecność świadczy o chęci kultywowania tradycji związanej również z wielokulturowością miasta, co więcej młodzież biorąca udział w obchodach jest świadectwem otwartości i wyrazem entuzjazmu, poznawania nowych kultur.
 
Podczas VI Szabatonu – święta kultury i historii żydowskiej związanej z tym regionem, w roli wolontariuszy wystąpili uczniowie ZSP nr 1: Aleksandra Reszka, Damian Wojtasik, Oskar Olczyk, Maciej Góźdź, Szymon Bartosiewicz.
 
Towarzyszyli oni obecnym gościom podczas całego ich pobytu. Spośród przybyłych z całego świata piotrkowskich Żydów czworo przeżyło Holocaust. Głównym organizatorem i koordynatorem tegorocznego Szabatonu był Natanel Yechieli z Izraela, którego dziadek pochodził z Piotrkowa. Koniec obchodów połączony był z odbywającą się po zmroku na Rynku Trybunalskim modlitwą hawdala oznaczającą koniec szabasu.
 
 
red. J.L.
powrót