Z ekologią na Ty

drzewa
Podsumowanie projektu edukacyjnego pt.: „ Z ekologią na Ty” zorganizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim w roku szkolnym 2015/2016.
W ostatnich latach dużo mówi się o potrzebie ochrony środowiska naturalnego oraz przedsięwzięciach organizowanych przez różne instytucje szkolne, lokalne, samorządowe lub wyższego szczebla w tym zakresie.

Jednak, jak mówi mądre powiedzenie: „sprzątać powinniśmy zacząć od własnego podwórka”. Jeśli tego nie zrozumiemy, wszystkie działania mogą nie odnieść spodziewanych efektów, a pamiętajmy, że Ziemia, na której żyjemy jest jedyna i wyjątkowa, można powiedzieć, że jest ewenementem w otaczającym nas świecie.

22 kwietnia – to dzień, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi i dlatego był to doskonały czas na podsumowanie projektu edukacyjnego związanego z ekologią. O godzinie 8.00 w sali nr 16 zebrali się uczniowie z klas I A, I D, II C, I ta, II ta.

W pierwszej części spotkania organizatorki projektu: p. Anna Maliszewska i p. Małgorzata Siatkowska przywitały zebraną młodzież i nauczycieli oraz przedstawiły cele projektu i przypomniały plan realizacji.

Projekt składał się z trzech konkursów:

I.  Konkurs na prezentację multimedialną pt.: „ Jesteśmy ekologiczni!”
II. Konkurs na produkt ekologiczny pt.: „Ekologiczne produkty”
III. Konkurs plastyczny pt.: „Dbajmy o Ziemię” oraz trzech zadań:

1. Zorganizowanie spotkania ekologicznego z okazji Dnia Ziemi.
2. Zorganizowanie wycieczki do oczyszczalni ścieków i do stacji   uzdatniania wody.
3. Zorganizowanie wycieczki do Arboretum w Rogowie.

Po raz kolejny projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przygotowano wiele plakatów, prezentacji multimedialnych, a nawet nagrano film oraz wykonano wiele produktów ekologicznych. Dlatego organizatorki przygotowały barwną wystawę składającą się z plakatów i produktów ekologicznych oraz dużej ilości zieleni. Następnie eko -drużyny zaprezentowały przygotowane przez siebie  prezentacje multimedialne i film oraz omówiły treści namalowanych plakatów. Z kolei uczniowie, którzy wykonali produkty ekologiczne w niezwykle profesjonalny sposób    je zareklamowali.

W dalszej części odbył się bardzo ciekawy wykład o ekologii przygotowany przez  p. Iwonę Wojtanię.

Następnie organizatorki projektu: p. Anna Maliszewska, p. Małgorzata Siatkowska i p. Joanna Maryniak - Przybył podsumowały projekt edukacyjny i podały wyniki poszczególnych konkursów.

Lista nagrodzonych uczniów z poszczególnych klas:

Klasa I d:
  1. Wiktoria Ciach                  - plakat - III miejsce
  2. Aleksandra Jeż                 - plakat - III miejsce
  3. Weronika Dziadczyk         - plakat - I miejsce i  prezentacja multimedialna - II -miejsce
  4. Marlena Eksman               - plakat - I miejsce i prezentacja multimedialna - II -miejsce
  5. Klaudia Zimna                   - plakat - I miejsce i prezentacja multimedialna II –miejsce
  6. Angelika Górna

10. Kaja Pietrusiewicz             - prezentacja multimedialna - III miejsce
  11. Karolina Jarocka

Dziękujemy wszystkim uczestnikom:

• za liczny udział w konkursach,
  • za to, że uświadomili społeczności szkolnej, iż mamy wpływ na stan środowiska naturalnego,
  • za podniesienie świadomości ekologicznej,
  • za wdrażanie nawyków sprzyjających zachowaniom proekologicznym,
  • za umiejętność pracy w grupie i nawiązywanie kontaktów interpersonalnych,
  • za to, że rozbudzili w sobie i w nas wyobraźnię i kreatywność,
  • za korzystanie z różnych źródeł w celu wyszukania informacji na tematy proekologiczne,
  • za pokazanie, że szkoła jest miejscem, gdzie można jednocześnie uczyć się i bawić,
  • za umiejętność samooceny i oceny innych.

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczestników na wycieczkę do Arboretum w Rogowie (termin do uzgodnienia) oraz do udziału w nowym projekcie edukacyjnym już w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorzy:
Anna Maliszewska