Finał konkursu „Rotmistrz dla niepodległej. Życie i działalność rtm. Witolda Pileckiego (1901-1948) na tle historii Polski” – 5 czerwca 2018.

84-154846
W 70. rocznię skazania, a następnie stracenia rtm. Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK i II Korpusu Polskiego,
organizatora konspiracji w KL Auschwitz, powstańca warszawskiego,  Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zorganizowały dla młodzieży szkół średnich konkurs na najciekawszą formę dziennikarską popularyzującą wiedzę o Rotmistrzu.

W pierwszym etapie konkursu trzyosobowe zespoły uczniowskie przygotowywały do wyboru: gazetkę szkolną lub  nagranie audycji radiowej o długości od 5 do 10 minut.

Finałowy etap konkursu, do którego zakwalifikowanych zostało 18 najlepszych zespołów, odbędzie się 5 czerwca 2018 r. w godz. 10.00 - 14.30 w ZSP nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim i będzie miał formę turnieju wiedzy o rtm. Pileckim i historii Polski w kontekście zmagań o odzyskanie niepodległości i dążeń wolnościowych aż po okres zbrojnej konspiracji antykomunistycznej po drugiej wojnie światowej.

Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka.

Sebastian Wojtaś