Konkurs matematyczny „Matematyka - Moja Pasja”

25346561_366919350425396_200174704_o
W piątek 8 grudnia  w naszej szkole odbyła się kolejna już edycja konkursu „Matematyka - Moja Pasja”, którego Szkolnym Koordynatorem była p. Anna Maliszewska.
Konkurs był organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, pod patronatem: Wojewody Łódzkiego i  Rektora UŁ oraz przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Nie bez znaczenia jest także to, że partnerem strategicznym konkursu jest firma Ericpol Sp. z o.o. - jeden z największych polskich eksporterów branży IT. Spółka działa od ponad 20 lat na międzynarodowym rynku ICT, świadczy usługi outsourcingu, consultingu, dostarcza rozwiązania dedykowane w obszarach telekomunikacji M2M (machine to machine), UX (user experience), aplikacje dla sektora medycznego, finansów i bankowości oraz rozwiązania dla biznesu. Posiada 3 biura w Polsce i 3 centra produkcyjne na Białorusi, Ukrainie i Szwecji, zatrudniając w sumie ponad 2000 pracowników. W ramach wspierania i promocji nauk ścisłych firma stale współpracuje z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą (prowadzenie wykładów, seminariów, jako sponsor i partner konferencji oraz badań naukowych). Od 2008 r. wspólnie z Polskim Towarzystwem Matematycznym  jest organizatorem Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha za najlepszą pracę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych.

I etap szkolny zawodów składał się z 12 zadań zamkniętych i 4 zadań otwartych. Czas przeznaczony na rozwiązanie - 120 min. W czasie konkursu uczniowie nie mogli używać kalkulatorów ani tablic ze wzorami. Można było maksymalnie zdobyć 50 punktów.

Konkurs cieszył się powodzeniem. Zgłosiło się  aż 80 uczniów, ale uczestniczyło 66 uczniów obecnych tego dnia z klas: III tb2, II tb1, II ti1, I tb1, II ti2, I ti1, I ti2, II tb2, III ti1, III tc i III ta.

Uczestnicy zmagali się z zadaniami dotyczącymi działań na pierwiastkach, wyrażeniach algebraicznych, logarytmach, funkcjach wymiernych, geometrii, z ciągów, wielomianów, funkcji kwadratowej i trygonometrycznej oraz z zadaniami na dowodzenie.

Wszystkim uczniom, którzy rozwijali swoje horyzonty matematyczne bardzo dziękuję :-)

Wyniki podam po 20 grudnia.

Zapraszam na następne konkursy matematyczne :-)

Anna Maliszewska