Maraton Pisania Listów 2017

24989538_1609236999114541_1426038686_n
7 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się globalną akcję Amnesty International, ogólnoświatowego ruchu ludzi działających na rzecz praw człowieka.
W tym roku organizacja wezwała nas do pisania listów pod hasłem: Napisz list. Zmień życie !

Warto, żebyśmy zdali sobie sprawę z tego, że iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list Od godziny 9 do 14 przygotowani przez panie Anetę Trawińską i Anettę Grudzień uczniowie z klas 2c i 3ti1 odbywali spotkania z uczniami. Przedstawiali na czym polega idea Maratonu i informowali o szczegółach tegorocznej edycji. Potem wszyscy chętni mogli pisać listy.

W tym roku podczas Maratonu pisaliśmy listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw ludzi, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

Uczniowie napisali 247 listów. A oto jak wyglądała aktywność dotycząca poszczególnych bohaterów:

1. Clovisa Razafimalala – 53
2. Sakris Kupila – 19
3. Shackelia Jackson – 64
4. Ni Yulan – 68
5. „10 ze Stambułu”- 43

Chcemy, aby udział w kampanii stał się swoistą lekcją wychowania obywatelskiego, aby uczniowie dowiedzieli się więcej na temat aktualnych wydarzeń związanych z łamaniem praw człowieka.

Wierzmy, że wiadomości dotrą do biur rządów, do cel więzionych, i do domów.

Wierzymy, że nastąpią zmiany, wzrosną nadzieje: więźniowie i więźniarki uzyskają lepsze warunki lub wyjdą na wolność. Wierzymy, że im więcej listów napisaliśmy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki !!!

Anetta Grudzień