Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Praktyka czyni MISTRZA

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
DSC02738
5 listopada 2018r. w budynku ZSP Nr 1 odbyła się otwarta konferencja podsumowująca projekt pod nazwą: „Praktyka czyni MISTRZA!” realizowany w lipcu tego roku przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. rtm. W. Pileckiego w Piotrkowie Tryb.
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). W jego ramach grupa 30 uczniów klas trzecich technikum miała możliwość wyjazdu na miesięczne praktyki zawodowe do Bolonii. W grupie tej znaleźli się informatycy, mechatronicy, elektrycy i elektronicy, wybrani w procesie wnikliwej rekrutacji. Uczestniczyli oni przed wyjazdem w zajęciach przygotowawczych: pedagogicznych, kulturowych oraz  językowych (z języka angielskiego i języka włoskiego).

Uczestnicy pracowali indywidualnie lub w parach, łącznie w 19 mniejszych i większych firmach usytuowanych w różnych dzielnicach Bolonii.
Staż przyczynił się niewątpliwie do zwiększenia wiedzy i umiejętności zawodowych uczniów, nauczył nieszablonowego podejścia do zagadnień technicznych, a przez to stał się on przydatny w dalszej ścieżce kształcenia uczniów i ich karierze zawodowej. Uczniowie mieli okazję utrwalić swoje dotychczasowe umiejętności, jak i pogłębić swoją wiedzę techniczną i kompetencje. Mogli zaobserwować, jakie są wymogi i struktura europejskiego rynku pracy, jakie warunki zatrudnienia oferują pracownikom firmy włoskie, zapoznać się z organizacją pracy we włoskich przedsiębiorstwach. Podczas pracy mogli liczyć na wsparcie pracowników firm oraz innych stażystów, zarówno w kwestiach specjalistycznych jak i językowych.

Poprzez uczestniczenie w życiu codziennym, zwiedzanie Bolonii, udział w wycieczkach organizowanych do innych miast, jak Wenecja czy Florencja uczniowie zwiększyli swoją wiedzę na temat kultury i tradycji Włoch. W trakcie stażu uczniowie nawiązali kontakty z uczestnikami projektów z innych krajów (m.in. z Bułgarii czy Hiszpanii), co przyczyniło się do zwiększenia tolerancji i otwartości wobec odmienności kulturowych.

Pobyt na stażu zagranicznym wpłynął na podniesienie wśród uczniów kompetencji organizacyjnych, społecznych i osobistych, ponieważ uczniowie również samodzielnie organizowali sobie czas wolny i rozrywkę w ramach grupy i wspólnie z uczestnikami innych projektów. Miało to niebagatelny wpływ na podniesienie kompetencji językowych, jako że to język angielski był w głównej mierze płaszczyzną porozumienia. Cytując tylko kilka z wypowiedzi uczestników projektu: „Praktyki są związane z moim kierunkiem i uważam, że nabyte tutaj umiejętności z pewnością przydadzą mi się w przyszłości. Atmosfera w pracy jest bardzo miła i przyjazna a szef zawsze służy pomocą, kiedy mam z czymś problem." „Właściciele firmy cenią sobie dokładność, punktualność, dbałość o wszelkie szczegóły. W firmie wszyscy pracownicy mówią w języku angielskim. Panuje miła i przyjemna atmosfera." „Do naszych zadań należy m. in. tworzenie oraz dostosowywanie stron internetowych na potrzeby urządzeń mobilnych, a także testowanie nowo wdrażanych funkcjonalności w celu wykrycia ewentualnych błędów oraz zmaksymalizowania komfortu korzystania z systemu. Panuje tutaj niezwykle przyjazna, wręcz rodzinna atmosfera. Każdy z członków zespołu zawsze chętnie służy pomocą oraz dzieli się swoją wiedzą, przez co praca tutaj sprawia wiele radości i satysfakcji, a zarazem daje możliwość ciągłego rozwoju. Cały zespół posługuje się biegle językiem angielskim, przez co komunikacja z nimi nie sprawia nam żadnego problemu." „W czasie mojego pobytu nauczyłem się wielu przydatnych rzeczy na temat budowy i działania elektroniki używanej przez nas na co dzień i jestem pewien, że będę w stanie użyć tej wiedzy w przyszłości." Nie tylko polscy uczniowie są zadowoleni z praktyk, ale i włoscy pracodawcy dostrzegają plusy projektu. Polskim opiekunkom było niezwykle miło słuchać pochlebnych opinii na temat uczniów ZSP nr 1, o których pracodawcy wyrażali się w samych superlatywach, doceniając nie tylko dobre przygotowanie zawodowe uczniów, ich umiejętności w zakresie języka angielskiego, ale też ich kreatywność, punktualność, pracowitość i kulturę osobistą. Jak stwierdziła włoska koordynatorka praktyk, Valentina Balletti „życzyłaby sobie w przyszłości uczestników praktyk właśnie takich, jak nasi chłopcy.”

I jej życzenie spełni się już wkrótce, jako że w styczniu 2019 roku kolejna grupa naszych uczniów – uczestników projektu PO WER pod nazwą „Praktyka zagraniczna kluczem do sukcesu” zawita w Bolonii.
 
powrót