Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Logo Piotrkowa Trybunalskiego

Zespół Szkół Ponadgminazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
ZSP_1_piotrkow
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ma 112-letnią historię.
13 października 2015 roku szkoła otrzymała zaszczytne  imię rotmistrza Witolda Pileckiego - jednego z największych bohaterów polskich XX wieku, dlatego ważnym elementem szkoły jest wychowanie patriotyczne i wszechstronny rozwój osobowy młodego człowieka. Szkoła od lat współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej w Łodzi. Efektem tej koordynacji  jest organizowany w naszej szkole  od 7 lat Powiatowy Konkurs Historyczny pt. "Gloria Victis!!! Życie i działalność rtm. Witolda Pileckiego". Kolejnym istotnym działaniem szkoły kształtującym pamięć, historię jest organizowany corocznie Marsz Pileckiego, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie, absolwenci i nauczyciele. W 2016 ogromnym zaszczytem dla szkoły był udział młodzieży  w Lekcji Historii w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Młodzież miała okazję zwiedzić Pałac Prezydencki oraz  spotkać się  z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej panem Andrzejem Dudą,  z córką pana W. Pileckiego - panią Zofią Pilecką-Optułowicz i generałem panem Janem Podhorskim.  W czerwcu 2017 roku  młodzież z Samorządu Uczniowskiego godnie reprezentowała szkołę w Ogólnopolskim Zjeździe  Szkół im. rtm.  W. Pileckiego w Katowicach. W tym roku szkolnym 2017/2018  w naszej placówce odbyła się promocja  monety z wizerunkiem naszego patrona Witolda Pileckiego, wydanej z końcem września przez Narodowy Bank Polski
w ramach serii Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni.

Młodzież naszej szkoły chętnie uczestniczy w przedsięwzięciach, inicjatywach kulturalnych, artystycznych, zawodach sportowych, turniejach szachowych,  sprzyjających integracji całej szkolnej społeczności. Nauczyciele są otwarci na propozycję uczniów, wspierają ich inicjatywy, dzięki czemu na pierwszym miejscu postawiony jest uczeń, jego kreatywność i twórcze myślenie. Na uwagę zasługuje ogromne zaangażowanie młodzieży w przygotowanie filmu o szkole pt. "111 lat niezwyklej historii o szkole" i współredagowanie gazety  "TEPEES JUBILEUM" (kwiecień 2017),  cykliczne akcje  charytatywne, akcje krwiodawstwa w ramach aktywnej  działalności  Szkolnego Koła PCK  Klub Wolontariusza, Samorządu Uczniowskiego (wybory Miss i Mistera Szkoły).

W ramach projektu zagranicznego pn. "Praktyka, technika, DOŚWIADCZENIE" realizowanego w programie Erasmus+ 50 uczniów Technikum Mechaniczno-Elektrycznego  kształcących się w kierunkach: technik elektronik, technik mechatronik, technik elektryk i technik informatyk, odbyło zagraniczny staż w Niemczech w czerwcu 2017 roku w przedsiębiorstwach o profilach działalności, zgodnych z kierunkami kształcenia. W tym roku szkolnym, w lipcu, grupa 30-osobowa uczniów klas trzecich Technikum Mechaniczno-Elektrycznego  w ramach praktyk zawodowych odbędzie miesięczny staż zagraniczny we Włoszech  na podstawie programu europejskiego PO WER.

Ważne miejsce zajmuje również w procesie dydaktycznym biblioteka szkolna korzystająca z elektronicznego systemu MOL OPTIVUM oraz Internetowego Centrum Multimedialnego. W bibliotece szkolnej czynnie działa Klub Miłośników Książek, którego zadaniem jest popularyzowanie ogólnopolskich akcji Jak nie czytam-jak czytam! oraz Cała Polska czyta dzieciom,  rozwijanie aktywności czytelniczej i przygotowywanie młodzieży do udziału w różnych przedsięwzięciach literackich.  W ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego młodzież i nauczyciele aktywnie uczestniczą w corocznej kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków - Piotrkowskich Powązek. Dużą wagę przywiązuje się do kształtowania u młodzieży nawyków i zdobywania umiejętności potrzebnych człowiekowi na każdym etapie jego życia. Od 2004 funkcjonuje  Szkolny Ośrodek Kariery ,,DEBIUT. W grudniu 2016 z  dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, w ramach konkursu "Nasza Eko-pracownia 2016”  zrealizowany został projekt   nowej pracowni ekologicznej w sali nr 22. W ramach projektu wykonano remont sali i zaplecza, zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne do pracowni chemicznej.

Punktem spotkań młodzieży od wielu lat niezmiennie jest Klub Raj, gdzie znajduje się również sklepik szkolny, kącik czytelniczy w bibliotece szkolnej, zrelaksowanie się młodzieży na kanapach znajdujących się przy tablicach patrona szkoły. Do dyspozycji uczniów jest Szkolny Rzecznik Praw Ucznia, który przypomina nauczycielom na Radach Pedagogicznych o respektowaniu  praw ucznia,  informuje uczniów na szkolnym facebooku o ważnych sprawach dydaktyczno-wychowawczych.

W tegorocznym  Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018    nasze Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. rtm. Witolda Pileckiego  zajęło 8 miejsce w woj. łódzkim, 44 miejsce w rankingu maturalnym (rok temu 73 miejsce) i 118 miejsce w kraju (w ubiegłym roku 13 miejsce  w woj. łódzkim i 253 w kraju). Jesteśmy jedyną  szkołą tego typu z naszego regionu, którą ujęto w rankingu.  Na  sukces  technikum  składają się wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych,  a także wyniki  egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Najważniejsze osiągnięcia szkolne:

2016/2017
 
  • I miejsce wXVII edycjiMiejskiego Konkursu Recytatorskiego  Rzeczpospolita Niepodległa.
  • Wyróżnienie w
  • Wyróżnienie w Konkursie literackim organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Tryb. Kryminał z biblioteką w tle
  • Wyróżnienie uczennic w XVI edycji Konkursu poetyckiego I Ty bywasz poetą
  • I miejsce w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt w Turnieju strzeleckim.
  • I miejsce iII miejscew IX Powiatowym Turnieju RecytatorskimEmocje zakute w słowa - strofy w romantycznej odsłonie
  • Wyróżnienie w XVII Powiatowym konkursie literackim pt. Anioły są wśród nas
  • Wyróżnienie w VI edycji konkursu Moje drzewo genealogiczne
  • VI miejsce wKonkursie wiedzy geograficzno - turystycznej o Regionie Łódzkim Województwo w sercu Polski
  • I miejsce w szkolnym konkursie czytelniczym,, Dobro musi zwyciężać nad złem Quo vadis” H. Sienkiewicza
  • Wyróżnienie w konkursie wojewódzkim za film Wehikułem czasu do twórczości Sienkiewicza
 
2017/2018
 
  • I miejsce w Młodzieżowym Międzyszkolnym Turnieju Strzeleckim
  • Wyróżnienie dla uczennicy w X Powiatowym Turnieju Recytatorskim pn.: Emocje zakute w słowa – strofy o moim mieście”
  • Wyróżnienie podczas Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży „ Nocne śpiewanie” w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki oraz 800-lecia istnienia Piotrkowa Trybunalskiego
  • Stypendyści Nagrody Prezesa Rady Ministrów
  • Wyróżnienie uczniów tytułem ,, Technik Absolwent”
 
W naszej szkole prowadzone są liczne zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów i utrwalającą wiedzę z różnych przedmiotów. Wyróżnić możemy następujące koła zainteresowań i zajęcia wyrównawcze:
 
  • Koło Miłośników Książek
  • Koło robotyczne
  • Kolo informatyczne
  • Zespół muzyczny
  • Koło historyczne
  • SKS- zajęcia sportowo-rekreacyjne
  • Szkolne koło strzeleckie
  • Zajęcia dodatkowe z geografii
  • Zajęcia rozszerzające wiedzę z fizyki
  • Koło szachowe
  • Zajęcia wyrównawcze i rozwijające zainteresowania uczniów z matematyki
  • Wolontariat- działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza i Szkolnego Koła PCK
  • Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów z języka angielskiego
  • Zajęcia wyrównawcze  z chemii
  • Zajęcia wyrównawcze i rozwijające wiedzę z języka polskiego
 
Dlaczego  zatem warto uczyć się w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego?
Ze względu na:
 
  1. Atrakcyjne kierunki kształcenia.
  2. Miłą, rodzinną atmosferę panującą w szkole.
  3. Życzliwe traktowanie uczniów przez dyrekcję i nauczycieli.
  4. Wysoki poziom nauczania.
  5. Wyjątkowe  podejście  nauczycieli do ucznia.
  6. Uczestniczenie w wielu działaniach artystycznych.
  7. Bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych.
  8. Liczne przedsięwzięcia artystyczne, kulturalne w szkole i środowisku lokalnym. 
  9. Udział w licznych zawodach sportowych.
  10. Udział w Turniejach Szachowych.
  11. Organizowanie  licznych wycieczek edukacyjnych.
  12. Udział w edukacji filmowej w  kinie Helios.
  13. Współpracę w z wieloma instytucjami kulturalnymi.
  14. Udział w stażach zagranicznych w ramach programu europejskiego Erasmus+  i  PO WER.
  15. Wysokie wyniki egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
  16. Współpracę z Centrum Kształcenia Praktycznego w ramach zajęć praktycznych dla uczniów technikum.



 
Serdecznie zapraszamy
Red. Jolanta Zielonka
Agnieszka Swat
powrót