200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki

22532378_1558299804208261_924155006_o
Pierwszy krok do zrzucenia niewoli
to odważyć się być wolnym,
pierwszy krok do zwycięstwa – poznać się na własnej sile.
                                                  Tadeusz Kościuszko
16 października 2017 r. o godzinie 13.30 w Parku im. ks. Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim w 100. rocznicę manifestacji patriotycznej mieszkańców miasta odbyło się uroczyste spotkanie. Poprzedziła je prelekcja „Dwóch cesarzy i król pruski to za mało dla Kościuszki” wygłoszona przez nauczyciela III LO, połączona z występem chóru II LO w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, w której udział wzięli uczniowie klasy II C pod opieką pani Lidii Wożniak.

W tym roku przypada 200. rocznica śmierci generała Tadeusz Kościuszki, polskiego i amerykańskiego bohatera, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Był przywódcą insurekcji kościuszkowskiej i uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

We współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oraz II Liceum Ogólnokształcącym uczniowie pod opieką pań Żanety Cypel, Jagody Lewińskiej i Renaty Tomy przyłączyli się do organizacji happeningu historycznego: „Piotrków Trybunalski – centrum myśli i działań niepodległościowych w czasie I wojny światowej”. Uczniowie wystąpili w scence „ Tadeusz Kościuszko bohaterem dwóch narodów”. Oprawę muzyczną przygotował chór II Liceum Ogólnokształcącego, który wykonał pieśni patriotyczne.

Wszyscy zgromadzili się pod Dębem Wolności, który został posadzony w 100. rocznicę śmierci wielkiego generała Tadeusza Kościuszki. W jego rolę wcielił się Bartłomiej Kowalski (kl. 4tb), jego ukochaną Ludwikę Sosnowską zagrała Kinga Piera (3A), mistrzowską grą aktorską wykazali się pozostali uczestnicy Julia Ślęzak, Marcelina Ciesielska, Marta Stobiecka, Monika Ziółkowska z klasy 2A, a także Angelika Militowska (3A), Szymon Banaszczyk 2ti2, Łukasz Kręgiel (3tc) i Michał Hajzler (1tb1).

Na uroczystości obecni byli uczniowie wielu piotrkowskich szkół wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego i władz miasta. Jednym z punktów spotkania było upamiętnienie pamiątkową tablicą ufundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego postaci Wincentego Stępnia, wieloletniego pracownika miejskiego, który włożył wiele pracy i serca w dbanie o Park im. ks. Józefa Poniatowskiego.

J.L.