Jubileusz szkoły

,,Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości 
głęboko zakorzenionej w sercach i pamięci ludzkiej..."

P. Bosman 

25 marca 2006 roku - ta data na długo utrwali się w pamięci Tych, którzy uczestniczyli w obchodach 60-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Inauguracja rocznicowych obchodów rozpoczęła się o godzinie 9.00 uroczystą mszą świętą, w Kościele NMP przy ulicy Śląskiej koncelebrowanej przez proboszcza Romana Czermańskiego. W Eucharystii uczestniczyli zaproszeni księża - absolwenci i katecheci szkoły: ks.Tadeusz Matejko, ks. Marcin Wojtasik, ks. Władysław Staśkiewicz, ks. Bogusław Jargan, ks. Piotr Skura i ks. Hubert Kempiński.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole. Oficjalnie rozpoczął ją dyrektor Szkoły pan Adam Bieniek, który powitał dostojnych Gości i wygłosił przemówienie. 

,, Przez całe życie człowieka czas przemawia do niego w przeróżnych językach:
w języku miłości, wiary, doświadczenia, historii i wspomnień.
I dziś nadszedł ten czas... 
Z głębokim wzruszeniem pragnę rozpocząć to niezwykłe, jakże ważne wydarzenie, jakim jest 60-letnia rocznica powstania naszej szkoły. Z tej okazji mam zaszczyt w imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Pracowników Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 powitać przybyłych na tę uroczystość dostojnych Gości. Dzisiejsze wydarzenie ma charakter niezwykle podniosły i historyczny, łączy w sobie już zapisaną kartę ponad 60-letnich wydarzeń Szkoły, ale jest także symbolem wzruszeń, zadumy, refleksji i wspomnień. Z perspektywy mijających lat działania dydaktyczno-wychowawcze Szkoły uwieńczone zostały wieloma sukcesami. Nie sposób wymienić wszystkich. Chlubą naszej Szkoły są liczne osiągnięcia dydaktyczne na szczeblu wojewódzkim, centralnym, międzynarodowym: laureaci i finaliści Olimpiad: Wiedzy Technicznej, Matematycznej, Geograficznej, sportowe, artystyczna działalność Koła Teatralnego, 3-krotne wyróżnienie Szkoły w rankingu najlepszych szkół w Polsce. Jest to dla nas nobilitacja, ale i zobowiązanie do dalszego twórczego działania. Chlubą naszej Szkoły są jednak przede wszystkim ludzie z nią związani, wspaniali nauczyciele i wychowawcy. Chlubą naszej Szkoły jest tez szczególny klimat wzajemnej życzliwości, jaki udało się tu przez całe lata stworzyć. Jesteśmy dumni z prawie 13000 absolwentów, wśród których jest wielu aktywnych i kreatywnych uczestników życia społeczno- gospodarczego nie tylko w naszym regionie, ale także w kraju i za granicą. Szczególne podziękowania kieruję do dyrektorów, wspaniałych pedagogów, którzy tworzyli historię Szkoły i dorobek wielu pokoleń, którzy kreatywną, niezwykłą postawą, zaangażowaniem, jakże twórczym talentem pedagogicznym utorowali drogę sukcesów dydaktyczno-wychowawczych Szkoły. W tym miejscu pragnę podziękować także wszystkim nauczycielom, wychowawcom i tym obecnym i tym już nieobecnym, za przekazywanie wiedzy i kształcenie umiejętności, za trud i wychowanie wielu pokoleń, za wpajanie ważnych wartości takich jak: patriotyzm, wrażliwość społeczna, tolerancja, odpowiedzialność, poszanowanie godności drugiego człowieka. Dziękuję władzom oświatowym, pracownikom, rodzicom, absolwentom, sprzymierzeńcom i przyjaciołom Szkoły za wspieranie jej działań w tworzeniu dobrych i godnych warunków do pracy i nauki. Historia zatoczyła koło, ale historia to nie tylko wczoraj, dzieje się dziś, toczy się jutro dla następnych pokoleń. ,, Młodość to jest pewien wymiar człowieczeństwa, który trzeba wypełniać pracą, prawdą i miłością" jak głosił Jan Paweł II, a świat, w którym żyjemy i wychowujemy młode pokolenia potrzebuje tych fundamentalnych wartości. Słowa te kieruję do młodszych koleżanek i kolegów, realizujcie te idee, nie zapominając o przeszłości, o dorobku historii szkolnej, poszanowaniu tradycji i pielęgnowaniu wspomnień.
Dziś pragnę wszystkim Państwu życzyć miłej, jakże niepowtarzalnej atmosfery, niezapomnianych wzruszeń, które utrwalą ten czas głęboko w naszych sercach i pamięci......" 

(fragm. przemówienia dyrektora Szkoły- Adama Bienka)

Swoją obecnością zaszczycili nas Księża, Nauczyciele, Pracownicy, Absolwenci (nawet z 1953 r.) i Goście z Sejmu RP, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Tryb., Akademii Świętokrzyskiej, Politechniki Łódzkiej, Starostwa Powiatowego. Wśród nich pojawiły się takie nazwiska jak, posłowie Sejmu RP: pani Elżbieta Radziszewska i pan Artur Ostrowski, pani Ilona Rafalska - inspektor Departamentu Kultury i Edukacji u Urzędzie Marszałkowskim, pan Waldemar Wilhelm -absolwent Szkoły - obecnie profesor Wyższej Szkoły Filmowej i dyrektor Teatru Lalki i Aktora ,,Pinokio" w Łodzi, pani Ewa Ziółkowska - łódzki wicekurator oświaty, pan Krzysztof Chojniak - wiceprezydent miasta Piotrkowa Trybunalskiego, pan Michał Rżanek- przewodniczący Rady Miasta, pan Stanisław Cubała - starosta powiatowy, pan Jerzy Wachnik - dyrektor Szkoły w latach 1953-1962, pan Bronisław Brylski - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Tryb., pan Marek Grynkiewicz dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, pan prof. dr hab. Andrzej Fechner - reprezentujący Filię Akademii Świętokrzyskiej, pan prof. dr hab. Ryszard Nowicz - absolwent naszej Szkoły- obecnie nauczyciel akademicki Politechniki Łódzkiej, pan Konrad Pokutycki- dyrektor finansowy i członek zarządu koncernu Bosch& Siemens, pani Barbara Rychlik - prezes Zarządu oddziału ZNP, pan Jan Każmierczak - prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża i wiele innych ważnych osobistości.
W okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych Gości ze wzruszeniem usłyszeliśmy historię Szkoły, życzenia, podziękowania.
Wzruszającym momentem było wystąpienie pana Jerzego Pokutyckiego, wieloletniego dyrektora Szkoły, który przedstawił historię zapisanych 60-letnich wydarzeń Szkoły. Następnym jakże podniosłym momentem uroczystości było wyróżnienie za aktywną pracę na rzecz Szkoły dyrektorów, nauczycieli, pracowników, którzy tworzyli kartę historii Tepeesu. 

,,Za zasługi dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego", postanowieniem przewodniczącego Rady Miasta, Michała Rżanka -uhonorowani zostali złotymi medalami: pan Jerzy Wachnik, pan Jerzy Pokutycki, pan Stanisław Bykowski, pani Jolanta Łopusiewicz, pani Teresa Łuczyńska- Bartyzel, pani Teresa Różycka, pan Hans Zijlstra, pan Hartmut Welck, pan Adam Miksa. Srebrnymi medalami uhonorowano: pana Wojciecha Urbana, pana Leszka Połońskiego, panią Krystynę Pawłowską, panią Marię Odrzywół, pana Tadeusza Ziębińskiego, panią Marię Gurdziołek, panią Alicję Wnuk, pana Stanisława Tulkowskiego oraz pana Tadeusza Leca.
Uroczystość uatrakcyjnił program literacko-muzyczny w którym to na podstawie kronik szkolnych przedstawiona została historia i sukcesy dydaktyczno-wychowawcze Szkoły.
Podniosłym akcentem tego historycznego wydarzenia była wspólna fotografia pokoleniowa.
Uroczystość miała niezwykły, jakże niepowtarzalny charakter, była symbolem głębokich wzruszeń, radości, ale i refleksji, zadumy i niezatartych wspomnień. Kulminacją tych wspomnień były spotkania i rozmowy absolwentów z nauczycielami, wychowawcami, zwiedzanie Szkoły, z niezwykłą nostalgią powracano do czasów szkolnych....."


Przygotowanie Jubileuszu to ogromny wysiłek organizacyjny.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim Tym, którzy patronowali w przygotowaniu Jubileuszu i pomogli nam w tym przedsięwzięciu.
Serdeczne podziękowania składamy Komitetowi Honorowemu:
- panu Waldemarowi Matusewiczowi - prezydentowi Miasta Piotrkowa Trybunalskiego,
- pani Ewie Ziółkowskiej - wicekurator Oświaty w Łodzi,
- panu Krzysztofowi Chojniakowi - wiceprezydentowi Miasta Piotrkowa Trybunalskiego,
- panu Bronisławowi Brylskiemu - dyrektorowi Delegatury ŁKOiW w Piotrkowie Trybunalskim,
- panu Jerzemu Wachnikowi - wieloletniemu dyrektorowi ZSZ nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim,
- panu Michałowi Rżankowi - przewodniczącemu Rady Miasta,
- panu Waldemarowi Wilhelmowi - przewodniczącemu Towarzystwa Przyjaciół Szkoły,
- panu Jackowi Sokalskiemu - dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury,
- panu Bogdanowi Kopciowi - przedstawicielowi Telewizji Pol-Net,
- pani Magdalenie Malinowskiej - wicedyrektorowi firmy Malupa,
- panu Tomaszowi Stachańczykowi - właścicielowi Radia Piotrków i Tygodnia Trybunalskiego,
- panu Stanisławowi Stępniowi - redaktorowi naczelnemu Ziemi Piotrkowskiej,
- panu Tomaszowi Kitowskiemu.

Dziękujemy Firmom, które wsparły finansowo nasze wydawnictwo o Szkole:
- panu Zbigniewowi Wilkowi - prezesowi Regionalnej Izby Gospodarczej,
- panu Markowi Pietrzakowi i synom - właścicielom firmy HEMPiS,
- panu Włodzimierzowi i Sławomirowi Szczepanikom - właścicielom firmy POLANIK,
- panu Bogdanowi Piotrowskiemu - właścicielowi firmy Wirtual w Warszawie,
- panu Andrzejowi Kantorskiemu - prezesowi i Witoldowi Maćkowiakowi - dyrektorowi naczelnemu firmy ROKA,
- panu Stefanowi Szlawskiemu - właścicielowi firmy RENAULT,
- panu Andrzejowi Chodkowskiemu - prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku,
- panu Jackowi Gałkowi - dyrektorowi generalnemu firmy HARING- Polska.

Nasze działania wsparły hojnie również osoby prywatne:
- pan Waldemar Kelm,
- pan Krzysztof Kelm,
- pani Barbara Pietrzak,
- pan Lech Bieniek,
- pan Paweł Załoga,
- pan Jerzy Pokutycki,
- pan Konrad Pokutycki,
- pan Marcin Grabara,
- pan Wojciech Stolarski,
- pan Wojciech Skalski.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tej niepowtarzalnej uroczystości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Dostojnym Gościom, Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom, Absolwentom Szkoły.
To było niezwykłe wydarzenie w życiu Szkoły, niczym podróż sentymentalna po historii, która pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach na zawsze ...

Opracowanie: J.Zielonka
W imieniu organizatorów: A.Bieniek

Opublikowano: czwartek, 08 listopada 2012 11:57
Odsłony: 2440
Super User

Logowanie

Thursday the 24th. © 2012 Tepees.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.