Pożegnaliśmy gen. bryg. Stanisława Burzę-Karlińskiego

Z olbrzymim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci gen. bryg. Stanisława Burzy-Karlińskiego - legendy oporu przeciwko dwóm okupantom na Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Niezwykle waleczny jako dowódca Oddziału Partyzanckiego "Burza", nie zaprzestał walki po "wyzwoleniu". Największa bitwa jego oddziału z wojskami sowieckimi miała miejsce 8 VII 1945 r. pod Majkowicami. Skazany przez komunistów na dwukrotną karę śmierci, spędził wiele lat w więzieniu we Wronkach.

W dniu 16 kwietnia 2015 r. w Ręcznie pożegnaliśmy gen. bryg. Stanisława Burzę-Karlińskiego. W ostatniej drodze towarzyszyło mu setki osób: rodzina, przyjaciele, znajomi, prezydenci miast, posłowie, przedstawiciele władz samorządowych z powiatów piotrkowskiego, opoczyńskiego, bełchatowskiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego, dziesiątki pocztów sztandarowych szkół, organizacji kombatanckich i społecznych z całego kraju, wojskowa kompania honorowa wraz z orkiestrą, duchowieństwo z biskupem na czele. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie  Arkadiusz Cieśliczka, Marta Szczepanowska, Izabela Leśniewska, oraz delegacja Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pana Sebastiana Wojtasia.
Drogi Generale - odszedłeś z honorami, na jakie zasłużyłeś swym życiem i walką o wolną Polskę. Będziemy o Tobie pamiętać. SPOCZYWAJ W POKOJU!!!

Opublikowano: piątek, 17 kwietnia 2015 15:24
Żaneta Cypel

Thursday the 24th. © 2012 Tepees.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.