75. rocznica zbrodni katyńskiej

W kwietniu 1940 roku na zlecenie Józefa Stalina NKWD bestialsko zamordowało elitę II Rzeczpospolitej. Wśród 22 tysięcy zastrzelonych byli m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, nauczyciele i akademiccy wykładowcy. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tej zbrodni i wspominać bohaterów, którzy zginęli w imię wolności Rzeczpospolitej – tak podczas  uroczystości upamiętniających 75. rocznicę zbrodni katyńskiej, która odbyła się w dniu 19 kwietnia br., mówił wiceprezydent Andrzej Kacperek. Obchody rozpoczęły się od Eucharystii w kościele oo. Bernardynów. Po Mszy świętej przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem katyńskim.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Gimnazjum nr 4, gdzie posadzone zostały „Dęby Pamięci”. Uroczystość pod szkołą rozpoczęła się od odsłonięcia przez Przewodniczącego Rady Miasta Mariana Błaszczyńskiego pamiątkowej tablicy. Następnie młodzież odczytała biografie postaci, którym poświęcone są dęby pamięci, tj.: kapitanowi Jerzemu Jopkiewiczowi, kapitanowi Ryszardowi Smolińskiemu, aspirantowi PP Kazimierzowi Krajkowskiemu oraz kapitanowi Marianowi Pawełczykowi. Na koniec przedstawiciele rodzin pomordowanych posadzili drzewa. W dołach znalazła się także urna z ziemią przywiezioną z Katynia.

Naszą szkołę reprezentował pan Dyrektor Bogusław Łukaszewski, p. Sebastian Wojtaś, delegacja Samorządu Uczniowskiego oraz Poczet Sztandarowy w składzie: Arkadiusz Cieśliczka, Izabela Leśniewska, Marta Szczepanowska.

Opublikowano: wtorek, 21 kwietnia 2015 15:12
Żaneta Cypel

Thursday the 24th. © 2012 Tepees.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.