Klub Wolontariusza

Działania wolontariackie na rzecz innych, pomagają ludziom chorym i starszym, którzy nie radzą sobie sami w życiu.

Wolontariat to dla, niektórych szansa niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Dla innych to także możliwość poznania ciekawych ludzi i zdobycia cennego w życiu doświadczenia. Święto było w niedzielę, ale już dziś możemy podjąć decyzję czy i my moglibyśmy komuś pomóc. Wolontariusze są bardzo potrzebni. Mimo iż od jakiegoś czasu spada zainteresowanie pracą na rzecz innych, lokalne Centra Wolontariatu działają jak dotychczas.

W 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 5 grudnia jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia na całym świecie odbywa się mnóstwo imprez, na których promowane są działania na rzecz innych. Wtedy najaktywniejsi wolontariusze zostają uhonorowani m.in. pamiątkowymi dyplomami.

Wolontariat jest to - dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko - przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Nie pobierająca wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje wynagrodzenie niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji. Określenie - wykraczająca poza związki rodzinno -koleżeńsko-przyjacielskie oznacza, że wolontariatem nie jest każda praca na rzecz innych. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim domu starców - jest.

Wolontariat jest zapewne tak stary, jak sama ludzkość. Na początku nie miał ram instytucjonalnych, z czasem zaistniał w organizacjach kościelnych, samopomocowych, a wreszcie pozarządowych.

Zasadniczym pojęciem związanym z wolontariatem jest motywacja. Aby dana praca wolontaryjna była pomyślna, zazwyczaj konieczne jest aby zarówno wolontariusz, jak i organizacja z nim współpracująca były świadome motywacji wolontariusza.

Najczęstsze motywacje wolontariuszy:

  • chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego;
  • potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości;
  • chęć bycia potrzebnym;
  • chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało;
  • chęć zdobycia nowych umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych;
  • pobudki religijne.


Rok 2001 został uznany przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu.
Co może robić wolontariusz? Wolontariusz może:

  • pracować w organizacjach pozarządowych (czyli np. stowarzyszenia, fundacje)
  • pracować instytucjach publicznych (szpitale, szkoły, domy dziecka, domy opieki, itp.)m
  • może też tłumaczyć teksty z języków obcych
  • może administrować stronę internetową organizacji
  • jeśli posiada odpowiednią wiedzę to może udzielać porad specjalistycznych
  • wolontariusze mogą wesprzeć organizację uroczystości, festynów, konferencji, uczestniczyć w tworzeniu i dystrybucji ulotek, folderów.
  • wolontariusze mogą pomagać osobom bądź rodzinom, które z jakiś względów tej pomocy potrzebują. Główną grupa odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne i starsze. Pomoc tym osobom to przede wszystkim bycie z nimi, towarzystwo, wspieranie i motywowanie do aktywności. Można z nimi wyjść na spacer, do kina, czy po prostu porozmawiać. Często są to osoby samotne, które otrzymują pomoc specjalistyczną, ale brakuje im zwykłego kontaktu z drugą osobą. Oprócz spędzania czasu z tymi osobami, możemy uczestniczyć w ich rehabilitacji czy terapii, oczywiście pod okiem osób przeszkolonych.
  • wielu wolontariuszy pomaga osobom niewidomym, wspólnie spędzając czas, czytając prasę czy książkę. Chodzi także o prostą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wypełnianiu kwitków na poczcie.
  • wolontariusz może pomagać dzieciom. Pomoc może polegać na zabawie z nimi, wypełnianiu im czasu wolnego. Można organizować im różnego rodzaju zajęcia - teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, majsterkowanie itp. Bardzo często dzieci w wieku szkolnym wymagają pomocy w lekcjach, korepetycji z różnych przedmiotów.
  • jeśli ktoś nie chce pracować bezpośredni z ludźmi to może zainteresuje go praca ze zwierzętami. Może to być praca w schronisku dla psów, czy w stajni podczas hipoterapii. Można również pracować w ogrodzie botanicznym, muzeum, galerii czy bibliotece.


Wolontariat w Polsce:
Wolontariat w Polsce powojennej ograniczał się do Związku Harcerstwa Polskiego, jednak od 1990 r. zaczął rozwijać się w licznie powstających od tego roku organizacjach pozarządowych. Szacuje się, że obecnie około dwóch milionów Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Mimo to wolontariat jest w Polsce zjawiskiem znacznie mniej powszechnym, niż w krajach zachodnich. Wynika to zapewne z trzech przyczyn:

  • braku tradycji wolontariatu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie
  • dążenie do podniesienia standardu życia, które powoduje, że najpierw zaspokaja się własne potrzeby (np. samodzielne mieszkanie), a dopiero w drugiej kolejności potrzeby społeczne;
  • relatywnie niskiej świadomości możliwości działania społecznego w organizacjach pozarządowych.


Wiele ogromnych przedsięwzięć społecznych odbywa się na zasadzie wolontariatu.
W Polsce najłatwiej zauważyć wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Inne przykładowe organizacje i projekty oparte na wolontariacie:

  • Amnesty International
  • Fundacja Mam Marzenie
  • Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu"
  • Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie"


W naszej szkole działa Klub Wolontariusza, którego przewodniczącą jest Aleksandra Studniarczyk z klasy III c, a opiekunem p. Anna Maliszewska.

Nasze działania koncentrują się na:

  • charytatywnej pracy na rzecz instytucji: Domu Pomocy Społecznej, Domu Seniora, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Przedszkoli i Szkół oraz innych podmiotów dla których pomoc może okazać się potrzebną oraz przyniesie pozytywne efekty dla osób potrzebujących pomocy,
  • organizowaniu zbiórek żywności, ubrań, zabawek i pieniędzy wśród uczniów i pracowników szkoły,
  • pozyskiwaniu sponsorów,
  • organizowaniu grup samokształceniowych w szkole i poza nią,
  • współorganizowaniu i udział w wycieczkach, rajdach i imprezach okolicznościowych w/w instytucji,
  • organizowaniu spotkań doraźnych w miarę potrzeb zgłoszonych przez Dyrektora Szkoły, nauczycieli, uczniów i w/w instytucje,
  • współpracy z Samorządem Uczniowskim, Klubem Europejskim, Klubem "Raj", Szkolnym Kołem PCK i innymi agendami działającymi na terenie szkoły,
  • współpracy z Radą Rodziców.

Plan pracy Klubu Wolontariusza na rok szkolny 2013/14 - pobierz
Prezentacja na temat wolontariatu - pobierz

Wszystkich chętnych uczniów zachęcamy do współpracy!!! 

 

Uwaga Wolontariusze!!!

 

      W dniach od 17 – 19 października br. , w sieci sklepów TESCO odbędzie  się ogólnopolska akcja PCK pod nazwą „Godne Dzieciństwo”, w której tradycyjnie już uczestniczy młodzież naszej szkoły z Klubu Wolontariusza. Dlatego wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Anną Maliszewską w czwartek i piątek do godziny 13.20.
     
Akcja polegała na zbiórce środków finansowych, które będą przeznaczone dla najuboższych dzieci.

           

 

Akcja Honorowego Krwiodawstwa...

    18 września 2014 odbyła się w naszej szkole Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Każda osoba oddała po 450 ml krwi, ogółem zebrano ponad 22 litry krwi. Przypominamy, że przedsięwzięcie zorganizowane zostało z myślą onaszym absolwencie Mateuszu,który zmaga się z chorobą nowotworową.

Akcja została zainicjowana przez kolegów Mateusza tj. klasę 4 ti. Dziękujemy serdecznie!!!!

 Szczególne podziękowania za pomoc w akcji kierujemy do p. dyrektora Bogusława Łukaszewskiego i p. Jolanty Zielonki.

Komunikat „Klubu Wolontariusza”!!!


Klub Wolontariusza działający na terenie naszej szkoły zaprasza  chętne osoby  do współpracy i działań na rzecz pomocy innym. Wszyscy zainteresowani działalnością w Klubie proszeni są o kontakt z opiekunką, Panią Anną Maliszewską.

Oddział  Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zapraszają na warsztaty dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, które odbędą się w dniu 18 września 2014 roku.

,, Podaruj innym cząstkę siebie …”

           18 września (czwartek) w godzinach 9:00-14:00 odbędzie się w naszej szkole Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Zorganizowana jest ona z myślą o naszym uczniu Mateuszu, który od kilku miesięcy zmaga się z chorobą nowotworową. Obecnie przebywa w Klinice Hematologii w Łodzi. Wszystkie chętne osoby (pełnoletnie), które chciałyby pomóc Mateuszowi, mogą zgłaszać się do 15 września do opiekunek Klubu Wolontariusza: p. Anny Maliszewskiej i p. Justyny Kowalczyk.

 

Jolanta Zielonka

Fundacja KOCIA MAMA

    3 marca br., z okazji spóźnionego Dnia Kota ( 17 lutego ), gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji KOCIA MAMA. Pani Jaśmina Leśniewska, koordynator oddziału Piotrków Trybunalski, opowiedziała zgromadzonej młodzieży na czym polega działalność organizacji, jakie znaczenie mają koty w naszym życiu oraz w jaki sposób Fundacja pomaga bezpańskim kotom.

Mikołajki 2013

     6 grudnia br., jak nakazuje tradycja, zawitał do naszej szkoły Święty Mikołaj, a właściwie jego pomocnicy. Uczniowie klasy 2ti , w ramach działań Klubu Wolontariusza, postanowili umilić ten dzień koleżankom i kolegom rozdając prezenty. Najbardziej zaskakującą niespodziankę - żywą mysz - otrzymały uczennice z klasy 2C.Galeria

Uroczysta Gala

      Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu,  5 grudnia, w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu. Była to piękna i wzruszająca uroczystość, którą zorganizowało Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży HARC oraz Piotrkowskie Centrum Wolontariatu.

Kwesta Młodzieży ZSP nr 1

         31 października br. młodzież aktywnie działająca w Klubie Wolontariusza i Kole Miłośników Książek wspólnie z nauczycielami: p. Mirosławą Ziębińską, p. Żanetą Cypel i p. Grzegorzem Szczypińskim, kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Piotrkowie Trybunalskim.

Akcja "OBI z Fantazją"

    Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z ZSP nr 1 wzięła udział w akcji "OBI z Fantazją". Wolontariusze zachęcali Klientów marketu OBI do zakupu magazynu za symboliczną złotówkę. CELEM akcji jest spełnienie marzeń dzieci nieuleczalnie i bardzo ciężko chorych.

Podaj dłoń osobom niepełnosprawnym!

    16 września br., w ramach spotkań Klubu Wolontariusza, gościliśmy w naszej szkole panią prezes Stowarzyszenia „Pomoc” Beatę Czyżyńską. W spotkaniu uczestniczył Karol Antosik, który współpracuje z Centrum Rehabilitacyjno – Edukacyjnym „Szansa” oraz wolontariuszki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Celem spotkania było przedstawienie problemów osób niepełnosprawnych i zachęcenie wolontariuszy do spotkań z osobami, które chciałyby mieć kontakt ze zdrowymi rówieśnikami.

Logowanie

Thursday the 24th. © 2012 Tepees.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.